maitinimosi taisyklės

Manu-Samhita ir Čaraka-Samhita aprašomos pagrindinės valgymo taisyklės, kurios padeda teisingam maisto įsisavinimui, valgymo higienai ir finale tam, kad maistas padėtų dvasiškam progresui, o ne degradacijai.  Bet visų pirma, nebūkite fanatikais, naudokitės šitomis taisyklėmis išmintingai.  Yra tokia tendencija, kai žmogus girdi apie ką nors, ir kol dar atsimena apie tai, jis stengiasi griežtai laikytis, bet po savaitės kitos pamiršta tai, apie ką girdėjo ir viskas sugrįžta į senas vėžes.  Taip pat nereikia galvoti, kad šios taisyklės materialios.  Jos duodamos žemės gyventojams aukštesnių jėgų, kad jų  laikydamiesi žmonės taptų laimingi, sveiki ir progresuotų dvasiškai.  Vedinės kultūros žmonės žinojo šias taisykles ir visada stengėsi jų laikytis.  Indijoje šių taisyklių laikomasi ir dabar.  Taigi šios taisyklės turi ir dvasinę reikšmę:

  1. Niekada nevalgykite, jeigu nejaučiate alkio.  Nes jeigu jūs nejaučiate alkio, tai reiškia, kad pas jus nėra virškinimo ugnies.  O jeigu pas jūs nėra virškinimo ugnies (Džatara Agni), tai viską, ką jūs suvalgėte, nesusivirškins ir pavirs nuodais (Ama).  Valgyti reikia trys kartus dienoje, kada Agni bus pike (stipriausia)- apie 8 val. pusryčiai, 12val. pietūs ir 18val. vakarienė. Tūrėtų būti nors koks nors alkis.  Jeigu jis nestiprūs, tai bent pabandykite sau įteigti, kad jūs alkanas.  Niekada nekramtykite nieko tarpe tarp valgymo.  Tai labai blogas įprotis,  Skrandis pastoviai apsikrauna.  Vata gali valgyti kas 2 valandas, Pitta kas 3 valandas, o Kapha kas 4 valandas.  Šis laikas priklauso nuo virškinimo greičio.
  2. Maistas turi būti pagamintas su meile.  Galima galvoti, kad gaminame Dievui.  Tai labai svarbus Ajurvedos principas. Jeigu maistas būna pagamintas su meile, tai valgant jį, žmogus gauna tą meilę, ir tada maistas lengviau virškinasi.  Maistas, kaip kempinė sugeria visas virėjo emocijas ir jeigu jisai susinervinęs, jo nervingumas gali persiduoti tiems, kas valgys šį maistą. Jeigu norite, kad virėjas maistą gamintu su meilę, visą laiką stenkitės jį girti. Būna, kad virėjas stengiasi pagaminti skaniai, bet jam niekas nė žodžio nesako, bet jeigu pagamina ką nors neskaniai, iš kart pradeda jį kritikuoti.  Tada jisai sekantį kartą negalvoja apie meilę, bet neaišku apie ką.  Bet jeigu mes jį periodiškai giriame, tai jam norisi stengtis.  Taigi mūsų likimas mūsų rankose.  Jeigu maistas nepasiūlytas Dievui, tai mes valgome  tik vieną nuodėmę ir po mirties kenčiame dėl nuodėmingų reakcijų.  Taip sako šventraščiai.
  3. Prieš valgant, reikėtų sukalbėti dėkingumo Dievui maldelę.  Iš esmės šį taisyklė egzistuoja visuose religijose: Krikščionybėje, Islame, ir t.t.  Visur maisto priėmimo procesas laikomas šventu.  Tik mes apie tai pamirštame.  Jeigu Dievas neduotu mums maisto, mes visi senai būtume numirę iš bado.
  4. Prieš valgant reikia išsimaudyti, bet jeigu tai neleidžia galimybės, tai bent reiktų nuprausti veidą, pėdas ir delnus.  Nuo to pagerėja virškinimas.  Indijoje visi prieš valgymą plaunasi pėdas, kadangi juose kaupiasi neigiama energija.  Kai žmogus nusiplauna pėdas, tai jis išsivaduoja iš jos ir pradeda jausi žvalumą, šviežumas ir palengvėjimą.  Jeigu žmogus pavargo, jeigu jis ilgai ėjo, tai pirmiausia jam reiktų nusiplauti pėdas ir jis iš karto pajunta palengvėjimą.  Kai pilnai išsimaudome, tai išsivalo mūsų aura. O nešvarumai auroje, tai bloga nuotaika…
  5. Negalima pradėti valgyti, turint kokias nors blogas emocijas arba nuovargio būsenojedepresijoje, nes visi šie faktoriai užmuša virškinimo ugnį (Agni) ir ji dega su nepakankama jėga.  Jeigu žmogus valgo tokiose būsenose, tai maistas paprasčiausiai pūs skrandyje.
  6. Prieš valgant, šeimos žmogus, turėtų ką nors pamaitinti arba išmesti per langą kažkiek maisto žvėrims ar paukščiams.  Vedinėje kultūroje, žmonės išeidavo į gatvę ir kviesdavosi ką nors į svečius, kad kartu pavalgyti.  Tai taip pat teisingai nuteikia į maisto valgymą ir mažina jo egoizmą.
  7. Reikia valgyti atsisukus veidu į Rytus (kaip ir miegoti).  Tas, kas valgo, atsisukęs į Rytus, vysto savyje dorybingumą ir religingumą.  Jokiu būdu nerekomenduojama valgyti ir miegoti galva į Pietus, ne vietoje to, kad gauti iš maisto energijos, mes ją prarandame.  Pietų kryptis skaitoma demoniška ir kas valgo ar miega ta kryptimi, vysto sau demoniškas savybes  
  8. Prieš maisto priėmimą rekomenduojama suvalgyti mišinį, susidedanti iš gabaliuko imbiero ar imbiero miltelių žiupsnelio, puse žiupsnelio juodos druskos arba paprastos ir septynių citrinos sulčių lašelių.  Tai labai gerai atgaivina liežuvį ir duoda galimybę labiau jausti skonius, o taip pat duoda signalus skrandžiui išskirti skrandžio sultis, ko pasekoje pagerėja virškinimas.  Imbieras uždega Agni, suaktyviną pitta ir jį rekomenduoja vartoti netgi pitta konstitucijos žmonėms, o druska suaktyvina seilių išsiskyrimą.  Pirma maisto porcija turėtų  būti sūraus skonio.
  9. Maisto valgymu reikia džiaugtis ir žiūrėti į jį, kaip į Dievo malonę.  Reikia atsinešti į maistą su didele pagarba, kurį mes valgome.  Negalima peikti maisto, jeigu jis neskanus, nes tai yra įžeidimas.
  10.  Valgyti reikia tylint.  Negalima kalbėtis valgymo metu.  Valgyti reikia susikaupus, sutelkus dėmesį į maisto skonius, kad skrandis gautų teisingą informaciją.  Negalima valgio metu nei skaityti, nei žiūrėti televizorių ar klausyti ne dvasinę muziką, nes valgymo mes atsiveriame ir visą šį informaciją eina tiesiai į pasąmonę.  Taip mes labai užsiteršiame. 
  11. Valgyti reikia nuošalioje vietoje, šeimos rate arba vienumoje.  Reikia vengti viešų pietų, restoranų, kavinių.  Šiaip tai sakoma, kad gerai valgyti kompanijoje su kitais žmonėmis, nes tai sudaro šventišką aplinką ir galimybę maistą dalintis su kitais.  Gerai, jeigu atmosfera gera, bet jeigu jinai nerami, jeigu kas nors rėkauja, keikiasi arba bėgioja vaikai.  Tai ne labai gerai. 
  12. Negalima valgyti stovint ar einant.  Toks valgymas prilygsta valgymui, atsisukus veidu į pietus.  Mes žinome, kad atsistoja valgo tik arkliai, ir todėl žmogus, o ypač užsiimant dvasine praktika neturėtų tai daryti.  Sėdėjimas ant kėdės praktiškai prilygsta stovėjimui.  Jeigu pėdos atremtos į žemę, tai žmogaus prana leidžiasi žemyn.  Taip žmogus atsiduria neišmanyme.  Jeigu sėdime ant žemės, sukryžiavę kojas, tai tada energija kyla į viršų ir mes atsiduriame dorybėje.
  13. Valgyti reikėtų rankomis, o ne šaukštu ar šakute.  Jeigu mes imame ir dedame į burną maistą rankomis, tai mes jo negalėsime vartoti per karšto, o taip pat nuo mūsų delnų maistas pasikraus energija.  Per rankas organizmas taip pat gaus kažkiek informacijos apie maistą.  Dar yra svarbu maistą dėti į burną dešine ranka.  Kai kairė ranka kontaktuoja su burna, per ją į kūną pakliūna visos aplinkos energetinės šiukšlės.  Kairė ranka yra imanti (per ją į kūną įeina energija), o burna skaitosi labai nešvari. 
  14. Maistas turi būti serviruotas, džiuginti ne tik skrandį, bet ir visus kitus jausmų organus.  Atmosfera turėtų būti rami, maloni, turėtų groti muzika, ant stalo stovėti gėlės, degti smilkalai.  Turėtų būti sudaryta harmoninga atmosfera, kad mūsų protas būtų patenkintas.  Tai taip pat padeda geresniam maisto įsisavinimui.  Maistas turėtų veikti visas penkias jusles.  Jis turėtų gražiai atrodyti, turėti gerą aromatą, skonį ir būti malonus čiupinėjant.
  15. Nereikėtų ragauti maistą ruošimo proceso metu, nes nuo to jis užsiteršia.  Vedinėja kultūroje maistą paruošią neragaudami, pasiūlo Dievui ir tik tada valgo.  Dėti į lėkštes maistą reiktų tik švariomis rankomis ir burną.  Tai daroma dėl higienos ir kad energetiškai neteršti maisto (neperduoti savo karmos).  Šeimoje paprasti tuo užsiima moteris, valganti po to, kai pavalgo vyras ir vaikai.
  16. Pavalgius gerai yra išgerti pasukų ar atskiesto kefyro (jogurto).  Pasukos reguliuoja Agni degimo procesą, normalizuoja virškinimą ir apsaugo nuo Amos formavimosi.  Jogurtą ar pasukas reikia praskiesti virintų vandeniu.  Pas ką silpnas virškinimas, tam jogurtą reiktų praskiesti 1 prie 3: trys dalis vandens ir viena dalis jogurto.  Pas ką normalus virškinimas- 1 prie 1, o pas ką stiprus- 3 prie 1, tai yra trys dalis jogurto ir vieną dalį vandens.  Sakoma, kas geria tokį gėrimą, tas niekad neserga.  Užtenka tik tokio gėrimo, kad normalizuotųsi visi virškinimo trakto sutrikimai.  Vata konstitucijos žmonėms gerai būtų į tokį gėrimą dadėti truputi citrinų sulčių, druskos ir truputi šviežio imbiero arba kaliandros.  Pitta konstitucijos žmonėms reiktų dadėti truputi cukraus, o taip pat kalendros arba kardamono.  Kappha konstitucijos žmonėms galima dadėti truputi medaus ir juodų pipirų arba trinto imbiero.
  17. Maistą reikia gerai sukramtyti.  Kietą maistą reikia gerti, o skystą kramtyti. Tada virškinimo ugnis degs lygiai.  Ilgai kramtant, maistas pradeda virškintis jau burnoje ir skrandis geriau pasiruošią virškinimuisi, nes pirminę informaciją jis gauna per liežuvį.
  18. Dviejų valandų bėgyje po maisto negalima miegoti.  Tai neliečia vaikų.  Žmones su silpnu virškinimu, pavalgius traukia lova.  Bet tam nereikia pasiduoti, nes jeigu žmogus užmiega, tai visa energija iš skrandžio kyla viršun į galvą ir tada maistas pūva, nuo ko žmogus apsinuodija.  Ajurveda siūlo pavalgius prasivaikščioti ( nueiti bent 100 žingsnių).  Kiti šaltiniai sako, kad pavalgiu reikia atlikti pasivaikščiojimą susidedanti bent iš 3000 žingsnių (apie 1,5 km.).  Bet jeigu žmogus ir toliau jaučia silpnumą, jis gali 15 minučių pagulėti ant kairio šono.  Jeigu jis taip pagulės kuri laiką, tai pradės dirbti jo dešinė šnervė ir jis pajus jėgu antplūdį.  Per dešinę šnervę mes gauname tedžasą (saulės energiją), kuri padeda virškinimui.  Kodėl dvi valandas negalima miegoti?  Tuo laiku vyksta maisto virškinimas skrandyje, o po to maistas išeina į žarnyną ir tada virškinimas vyksta automatiškai.
  19. Negalima valgyti Saulei nusileidus, o taip prieblandoje ir kylant Saulei.  Jeigu nespėjote pavalgyti,kol dar nenusileido Saulė ir jums reikia pavalgyti po saulėlydžio, tai nors nevalgykite prieblandos metu, kol saulė dar tik leidžiasi.  Tai labai suaktyvina Vata ir labai kenksminga organizmui.  Sutemos skaitosi dvasių laikas.  Jeigu riekia pavalgyti vakare, tai valgykite ką nors lengvo.  Niekad nakčiai nevalgykite rūgščių produktų , kurie didina Kapha: melionai, jogurtas, sezamas, sūris, varškė ir ledai.  Taip pat  tarpe tarp valgymų. 
  20. Viena ketvirtoji skrandžio turėtų būti skirta vandeniui, dvi ketvirtosios- kietam maistui ir viena ketvirtoji orui.  Jogai valgo iki pirmo atsiraiaugėjimo, blogai (kas mėgsta tenkintis) iki antro atsiriaugėjimo, bet trečio laukti jau nereikėtų, o reiktų baigti.  Pirmas riaugėjimas parodo, kad jau maistas užima pusę skrandžio, antras- trys ketvirtadalius.  Jeigu pripildome pilną skrandį, tada nelieka vietos orui ir došoms.  Todėl praktiškai maistas negali virškintis. 
  21. Jeigu jūs Kapha došos atstovas, tai gerkite prieš maistą, jeigu Pitta- tai valgymo metu, o jeigu Vata- tai po maisto.  Kas nori sukusti- geriame prieš maistą, tas kas nori palaikyti svorį geria maisto metu ir kas nori pastambėti- geria po maisto.
  22. Nesituštinkite iš kart pavalgius.  Tai griauną kūną ir išveda iš pusiausvyros Vata došą.  Daug geriau išsituštinti prieš valgymą ir valgyti su tuščiu žarnynu. Tai bus labai geras įprotis.  Ajurveda nerekomenduoja valgyti pilnu žarnynu,  Jeigu pavalgius iš kart bėgate į tuštintis, tai reiškia, kad organizme daug Amos.  Traktatuose rašo, kad tokie veiksmai artina prie mirties.  Pavalgius galima tuštintis tik po 3 valandų.  Bet tai nereiškia, kad jūs norite ir laukiate, sukandę dantis, kada gi praeis 3 valandos.  Tai taip pat sugriaus sveikatą.
  23. „Kas valgo arba labai daug arba labai mažai, ir kas miega labai daug arba labai mažai, negali būti jogu“.  Viskam turi būti saikas.  Ajurvedoje aprašo maisto priėmimo vienam kartui kiekį.  Maistas turėti tilpti į rieškučias; du suglaustus delnus.  Tai idealus variantas. 
  24. Ajurveda sako, kad valgyti reikia tik tada, kai dirba dešinė šnervė.  Paprastai mūsų šnervės dirba pakaitomis.  Mes nekvėpuojame iš karto abejomis šnervėmis.  IŠ tikrųjų mes kvėpuojame abejomis šnervėmis tiktai ryte ir tai trumpą laiką, kada mūsų kūnas reguliuojasi dienai.  Visą likusį laiką šnervės dirba pakaitomis.  Kai oras papuola į kūną per dešinę šnervę, mes gauname Saulės energiją ir kūnas sušyla.  O kai mes kvėpuojame kaire šnervę, kūnas gauna Mėnulio energiją, ir kūnas atsišaldo. Yra kelis metodai kaip padaryti, kad dirbtų dešinė šnervė.  Norint kvėpavimą perjungti iš vienos šnervės į kitą, reikia atsigulti ant priešingo šono ir pagulėti apie 15 minučių.  Jeigu norime, kad dirbtų dešinė šnervė, reikia atsigulti ant Kairiojo šono ir atvirkščiai- kairė šnervė dirba, kai pagulime ant dešinio šono.   Kitas metodas: paprasčiausiai užkimšti nereikiamą šnervę ir kažkiek laiko palaikyti.  Ir trečias būdas: kairę ranką užkišti už nugaros ir įsikibti į kėdės atlošą.  Šnervė turėtų persijungti.

       Laikykytės ekadašio-badavimo vienuoliktos dienos jaunaties ir pilnaties.       Badaukite sausai arba su vandenių arba su pienų.  Galite valgyti vieną kartą per dieną: pietus arba vakarienę.  Labai svarbų šią dieną absoliučiai nevalgyti ankštinių ir grūdinių.  Šią dieną palanku skirti dvasinei praktikai.  

              Linkime maitintis saikingai. Būkite sveiki. Gyvenkite džiaugsme.

Atgal